Każdy posiadacz ogrodu, lub ktoś, kto planuje go dopiero stworzyć, na pewno zdaje sobie sprawę jak ważną rolę odgrywa lub będzie odgrywać w nim trawnik. Zakładanie trawnika to inwestycja na długi okres czasu i z pewnością warto zrobić to dobrze. Zakładanie trawnika warto zacząć od przygotowania gleby. Pierwszym etapem są badania podłoża, wykonujemy pomiar pH oraz zasobność w składniki pokarmowe i sprawdzamy jej zwięzłość. Następnie w związku z przeprowadzonymi badaniami możemy przejść do przygotowania podłoża pod trawnik. Istnieje wiele różnych opcji w zależności od tego jakie wyniki pomiarów uzyskaliśmy. Po zastosowaniu odpowiednich metod należy przejść do oczyszczania podłoża trawnikowego z chwastów, gruzu lub innych niechcianych odpadów.

Na tym etapie prac z pewnością warto się zastanowić nad montażem siatki przeciw kretom. Ze względu na częste problemy z kretami jest to rozwiązanie godne polecenia, nawet jeśli nie ma go jeszcze w ogrodzie. Trawniki można zakładać w dwojaki sposób – tradycyjnie – z siewu lub trawnik z rolki. Obie metody są dobre, ale mają swoje minusy. Trawnik zakładany z rolki, w przeciwieństwie do sianego, ma efekt natychmiastowy. Polecamy go szczególnie na trawniki o małej powierzchni oraz takie, które mają trawnik zakładany od nowa. Trawnik z rolki można użytkować niemal bezpośrednio po założeniu, z czego mogą się ucieszyć zwłaszcza dzieci. Wspomnianym minusem trawnika z rolki jest na pewno koszt inwestycji.

Trawnik z siewu

Z pewnością zasadniczym plusem trawników zakładanych z siewu jest ogromny wybór mieszanek traw. Mamy możliwość doboru mieszanki nasion do każdego typu gleby, warunków wodnych i natężenia światła słonecznego. Do wyboru mamy mieszanki traw na stanowisko słoneczne, zacienione, odporne na susze, intensywnie użytkowane i wiele innych. Ponieważ na ogrodzie mogą panować zmienne warunki siedliskowe, często decydujemy się na zastosowanie kilku różnych mieszanek na jednym ogrodzie. Stosujemy przy tym tylko mieszanki dobrej jakości od czołowych producentów nasion. Minusem trawników sianych jest czas oczekiwania na możliwość pełnego użytkowania murawy, który może się różnić w zależności od wybranej mieszanki traw.

System automatycznego nawadniania

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych